Dan EU projekata Splitsko-dalmatinske županije
Događanje će se održati u Centru za posjetitelje Skrivena Dalmacija koji je izgrađen zahvaljujući EU projektu „Skriveni habitati“, čiji je nositelj Splitsko-dalmatinska županija. Posjetitelje na taj dan darivamo besplatnim posjetom Centru za posjetitelje Skrivena Dalmacija. Kroz multimedijalne sadržaje u centru će biti prezentirani rezultati navedenih završenih projekata. Osim toga posjetitelji će se u zasebnom EU kutku moći informirati o EU mogućnostima financiranja projekata kao i o projektima koje SDŽ i JU RERA S.D. provode ili su uspješno provele.
-
Projekti koji se predstavljaju:
Skriveni habitati
FIRESPILL
ADRIREEF
CO-EVOLVE
Skriveni habitati
Projektom Skriveni habitati čiji je nositelj Splitsko-dalmatinska županija se realizirala zgrada stalnog postava jedinstvenog Centra za posjetitelje u Dugopolju koja interpretira prirodnu baštinu Splitsko-dalmatinske županije usmjeravajući turiste i ostale posjetitelje na različite lokalitete prirodne baštine u SDŽ - preko multimedije, aplikacija, te kroz više edukativnih staza i škola u prirodi, osmišljenih u suradnji s velikim brojem partnera i suradnika. Projektom je planirana i kontinuirana i inovativna edukacija kako predškolske i školske djece, tako i ostalih skupina javnosti s ciljem ranog razvoja svijesti o potrebi zaštite i očuvanja prirodne baštine (kroz realizaciju škola u prirodi i razgledišta (punkt Maslina, Mosor), edukativnih zona, sustava signalizacije, itd.FIRESPILL - Poticanje poboljšane reakcije prekograničnih službi za hitne slučajeve i prevencija povećanjem razine sigurnosti
Cilj projekta je poboljšanje kapaciteta žurnih službi u svrhu povećanja prekogranične i regionalne učinkovitosti u borbi protiv prirodnih katastrofa i katastrofa uzrokovanih ljudskim djelovanjem cilj je projekta FIRESPILL, financijski najvrjednijeg strateškog projekta u okviru programa prekogranične suradnje Italija-Hrvatska 2014-2020. Vodeći partner na projektu s ukupnim proračunom od čak 16,5 milijuna eura je Javna ustanova RERA S.D. za koordinaciju i razvoj Splitsko-dalmatinske županije. Projekt je okupio ukupno 14 partnera iz Hrvatske i Italije, a svaki od njih imao je za cilj unaprijediti kapacitete organizacija hitnih službi u svrhu poboljšanja prekogranične učinkovitosti kod rješavanja katastrofa, smanjujući izloženost stanovništva utjecaju opasnosti te povećavajući sigurnost hrvatskog i talijanskog Jadranskog bazena poboljšavanjem mjera i instrumenata za prevenciju i upravljanje u hitnim slučajevima. Prepoznata su tri glavna rizika – potres, požar i onečišćenje mora – a za svaki su određene i posebne aktivnosti u odabranim pilot područjima. Jedan od najvažnijih aspekata projekta bila je uspostava Nastavnog regionalnog središta za osposobljavanje operativnih snaga sustava vatrogastva sa središtem u Vučevici i s podružnicom u Općini Kuli Norinskoj gdje je također izgrađen Vatrogasni dom – Centar za obuku operativnih snaga civilne zaštite. Projekt FIRESPILL također je imao važan cilj povećati svijest građana o važnosti hitnih službi i njihove uloge u zaštiti zajednice. Kroz edukativne kampanje, radionice i javne vježbe, građani su educirani o tome kako se pripremiti i reagirati u slučaju prirodnih katastrofa. Aktivno uključivanje građana u preventivne mjere i edukacija o osnovnim sigurnosnim postupcima dodatno su povećali otpornost zajednice na krizne situacije. Ukupno gledajući, projekt FIRESPILL je primjer izuzetnog korištenja sredstava Europske unije za dobrobit lokalnih i regionalnih zajednica. Njegova sveobuhvatnost, inovativnost i strateški pristup osigurali su dugoročne koristi, podižući pojmove sigurnosti i pripravnosti na neku novu razinu u skladu sa sve aktualnijim upravljanjem rizicima.CO-EVOLVE- Promicanje ko-evolucije ljudskih aktivnosti i prirodnih sustava za razvoj održivog obalnog i pomorskog turizma
Cilj projekta je analizirati međuodnos ljudskih aktivnosti i prirodnih sustava u turističkim obalnim područjima, usmjeravajući daljnji održivi razvoj turističkih odredišta na temelju smjernica ICZM/MSP. Prijetnje i mogućnosti za ko-evoluciju razmatrani su na razni Mediterana, na temelju postojećih studija i novih analiza. Na lokalnoj razini, kreirani su integrirani planovi i aktivnosti upravljanja pilot područjima na principima integracije obale, zaštite i upravljanja obalom.
ADRIREEF
Projekt ADRIREEF ima za cilj ispitati potencijal grebena u Jadranskom moru u svrhu poticanja Plave ekonomije u području akvakulture i turizma. Koncept Plave inovacije usredotočen je na povećanje atraktivnosti postojećih morskih resursa u cilju promicanja gospodarskog razvoja. Stoga, prepoznavanje manje poznatih i cijenjenih prirodnih područja zajedno s aplikacijom umjetnih grebena, koji bi mogli postati prikladni za nove održive ekosustave (platforme, olupine, pozicioniranje cementnih struktura), može biti uspješan način za povećanje „plavog rasta“ i poboljšanja socio-ekonomskog statusa obuhvaćenih područja. Očekivani rezultati projekta su transfer znanja između istraživačkih ustanova i poduzeća, karta postojećih grebena u Jadranskom moru i njihova klasifikacija, identifikacija dostupnih tehnologija i instrumenata s niskim okolišnim utjecajem na podvodno praćenje morskih ekosustava te morskih područja koja se mogu koristiti za izvođenje određenih ekonomskih aktivnosti (npr. ronjenje, akvakultura, ribolov), izrađene smjernice za ključne sudionike iz sektora plave ekonomije i kodeksom ponašanja u turističkom sektoru te Bijela knjiga za održivo korištenje grebena u sektoru plave ekonomije.